Hakkımızda

Mühendislik Uygulamaları Kulübü (MUKAL), Kadıköy Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan bir öğrenci kulübüdür. Bu kulübün amacı Kadıköy Anadolu Lisesinde bir üretim kültürü ve mühendislik bilinci yaratmak, öğrencilere teknik bilgi kazandırmak ve ürettiği projelerle dünyaya bir şeyler katmaktır.

Benzeri okul kulüpleriyle kökenlerini 1960lara kadar dayandırılabildiğimiz kulübümüz, 2009 yılında Model Uçak Kulübü olarak yeni bir jenerasyon oluşturmuş, 2010 yılında ise Mühendislik Uygulamaları Kulübü olarak adını değiştirerek alanını genişletmiştir.

1a

Yine 2010 yılını takiben, Ertuğ Cebeci liderliğinde bir ekiple yapılamaz denilen araba projesine başlandı. 3 sene boyunca sürdürülen projede 2013 yılında arabanın okul bahçesinde tur atması ile yeni bir döneme girilmiştir.

arabaon

Ayrıca kulübümüz çeşitli proje şenlikleri ve yarışmalarını da takip edip, elinden geldiğince bunlara katılım göstermektedir. Şu ana kadar Yıldız Teknik Üniversitesinin lise ayağını düzenlediği BEST Mühendislik Yarışmasına iki defa, Kadıköy Anadolu Lisesi Bilim Şenliği’ne ve Koç Üniversitesi Güneş Enerjili Denizaltı Yarışmasına katıldık. BEST yarışmasında bir kere Türkiye ikinciliği kazandık.
15197c35500b47.jpg

 Ayrıca kulübümüz konu alanına giren yerlere geziler düzenleyip insanların bilime ve mühendisliğe olan ilgi ve meraklarını arttırmayı amaçlamaktadır. Şu ana kadar gezi düzenlediğimiz yerlerin içinde THY Teknik A.Ş., TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, Ford OTOSAN, Almanya’da bazı otomobil firmalarının müzeleri ve fabrikaları bulunmaktadır. Son olarak kulübümüz bu sene Avrupa Nükleer Araşıtrma Merkezi(CERN), Manisa VESTELCITY ve Airbus fabrikasına geziler düzenlemiştir.

181261_10150874714909093_1803438585_n.jpg

Bunların yanı sıra kulübümüz üyeleri okulumuza sayısız defa teknik destek sağlamışlardır. Pek çok mekanik ve elektronik arızada, bu kulüp bünyesinde kendini geliştirmiş öğrencilerimiz öne çıkıp okulumuza sahip çıkmışlardır.

Ayrıca okulumuzun pek çok birimine ve görevlilerine her türlü malzeme yardımında(tornavidalardan, yüksek devirli aletlere kadar) bulunduk,  atölyemizi ihtiyaç duyanların hizmetine sunduk.

Kulübümüzün tarihinde beş tane başkanımız olmuştur. Bunlar sırayla Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi Ertuğ Cebeci(2009-2011), İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisi Onur Küçükoğlu(2011-2012), İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi Çağan Selim Çoban(2012-2014), şu an hala Kadıköy Anadolu Lisesinde okumakta olan  Tuan Susam(2014-2015) ve mevcut başkanımız Bora Doruk Bilgin’dir(2015-).

 

Aşağıdaki resimde soldan sağa eski başkanlarımız Ertuğ Cebeci, Onur Küçükoğlu ve Çağan Selim Çoban görülmektedir.

2013-01-04-13.56.56-1


ATÖLYEMİZ
Çalışmalarımızı yürüttüğümüz atölye Kadıköy Anadolu Lisesi sınırlarında olup, polenli yol üzerindeki 175m^2 yerleşke üzerine kuruludur. Atölyemiz okul idaremizin, mezunlar derneğinin ve kulüp üyelerinin kendi imkanlarıyla kurulmuştur. En basit el aletinden, yüksek devirli araçlara kadar olan bir alet yelpazine sahibiz. Yine de hiçir zaman olanla yetinmemek ve hep kendimizi geliştirmek adına sürekli daha iyi ne yapabiliriz onu değerlendirerekten atölyemize yatırımlar yapmaktayız. Eğer siz de bize katkı sağlamak isterseniz, iletişim bölümündeki bilgilerden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Atölyemiz dört bölümden oluşmaktadır. Bunlar;
1

Ana çalışmalarımızı yürüttüğümüz atölye

2

Elektronik atölyesi ve brifing odası

4

Toplantı odası

3

Depo

Geleceği şimdi yakalamak için, MUKAL!